| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 4 rolls |
€14.14*
|
(€11.88) | €14.14 * / |
| to 9 rolls |
€13.61*
|
(€11.44) | €13.61 * / |
| from 10 rolls |
€13.22*
|
(€11.11) | €13.22 * / |
Available, delivery time: 1-3 days
Purple Barrier Tape
60 µ film thickness, 75 mm width, 100 m per roll
Barrier tapes are highly versatile and widely used at company events, private celebrations such as weddings, public events, as well as by police, fire departments, THW, and other emergency services.
All our barrier tapes are manufactured from durable and environmentally friendly polyethylene (PE). We provide a wide range of tape colors, widths, lengths, and print options to meet different requirements.
Barrier Tapes in Many Different Colors
Not a fan of the purple color? Simply browse our “Barrier Tape” category or use the filter function to find the color that suits your needs. We are confident you will find the right barrier tape for your application.
| color: | violet |
|---|---|
| intended use: | Event, Baustellen, Polizei, Feuerwehr, Deko |
| length: | 100 m |
| material: | LDPE |
| packaging: | ohne Spendebox |
| print: | unbedruckt |
| thickness: | 60 µ |
| thickness in mm: | 0,060 mm |
| width: | 75 mm |
WARNING! Do not wrap around the head. Improper use can lead to suffocation. Not suitable for children under 36 months. Keep away from children.
Login