| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 4 rolls |
€20.09*
|
(€16.89) | €20.09 * / |
| to 9 rolls |
€19.18*
|
(€16.12) | €19.18 * / |
| to 17 rolls |
€17.21*
|
(€14.47) | €17.21 * / |
| to 35 rolls |
€16.69*
|
(€14.03) | €16.69 * / |
| to 71 rolls |
€11.45*
|
(€9.63) | €11.45 * / |
| from 72 rolls |
€7.00*
|
(€5.89) | €7.00 * / |
Available, delivery time: 1-3 days
Barrier tape, red/white, without dispenser box
35 my film thickness, 75 mm width, 500 m per roll
without dispenser box
Please watch our video about tear resistance.
Barrier tapes are very versatile.They are used at company parties, private parties such as weddings, etc., public events, and also by police, fire department, THW, and much more.
All our barrier tapes are made of sturdy and environmentally friendly polyethylene. We offer you a unique variety of tape colors, widths, lengths and prints.
Barrier tapes in lots of different colors
Do you not like the red / white combination (because you prefer a blue-white soccer club, for example) ?! Then browse through the "Barrier Tape" category or use the filter function. We are sure to have a barrier tape in the right color for you, for example, in blue / white.
| color: | red/white |
|---|---|
| intended use: | Event, Baustellen, Polizei, Feuerwehr, Deko |
| length: | 500 m |
| material: | LDPE mit 100 % Rezyklat |
| packaging: | ohne Box |
| print: | rot/weiß |
| recycling : | 100 % PCR |
| thickness: | 35 µ |
| thickness in mm: | 0,035 mm |
| width: | 75 mm |
WARNING! Do not wrap around the head. Improper use can lead to suffocation. Not suitable for children under 36 months. Keep away from children.
Login