| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 14 Rollen |
€83.78*
|
(€70.40) | €5.24 * / kilogram |
| to 29 Rollen |
€78.06*
|
(€65.60) | €4.88 * / kilogram |
| to 44 Rollen |
€71.40*
|
(€60.00) | €4.46 * / kilogram |
| from 45 Rollen |
€67.59*
|
(€56.80) | €4.22 * / kilogram |
currently not available
Automatic stretch film, 500 x 23 µm, black
Our high-quality, transparent 3-layer cast stretch film (standard 150% elongation) is the ideal solution for securing loads. It offers both excellent performance and cost-efficiency, making it the most effective choice for a wide range of packaging applications.
Stretch wrapping is particularly suitable for securing stacks of packaged goods, heavy items, sharp-edged or pointed products, goods with overhanging or underhanging parts, and items prone to tipping. It is also highly effective for securing goods packed in boxes on pallets.
Key Specifications:
- Width: 500 mm
- Length: 1370 m
- Thickness: 0.023 mm / 23 µm
- Elongation: 150%
- Core / sleeve diameter: 76 mm
- Weight per roll: 16 kg
- Total weight per pallet (45 Rolls): 720 kg
- Optimum shipping units: 15 rolls, 30 rolls, 45 rolls
| color: | black |
|---|---|
| core diameter: | 76 mm |
| intended use: | Transportschutz Paletten, blickdicht |
| length: | 1370 m |
| material: | LDPE |
| size designation: | Maschinenstretchfolie |
| thickness: | 23 µ |
| thickness in mm: | 0,023 mm |
| uv: | < 3 month |
| width: | 500 mm |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
Login