| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 14 rolls |
€75.21*
|
(€63.20) | €4.70 * / kilogram |
| to 29 rolls |
€71.40*
|
(€60.00) | €4.46 * / kilogram |
| to 44 rolls |
€67.59*
|
(€56.80) | €4.22 * / kilogram |
| from 45 rolls |
€64.74*
|
(€54.40) | €4.05 * / kilogram |
Available, delivery time: 1-3 days
Automatic stretch film, 500 x 20 µm, transparent
Our high-quality, transparent 3-layer cast stretch film (standard 150% elongation) is the ideal solution for securing loads. It offers both excellent performance and cost-efficiency, making it the most effective choice for a wide range of packaging applications.
Stretch wrapping is particularly suitable for securing stacks of packaged goods, heavy items, sharp-edged or pointed products, goods with overhanging or underhanging parts, and items prone to tipping. It is also highly effective for securing goods packed in boxes on pallets.
Key Specifications:
- Width: 500 mm
- Length: 1570 m
- Thickness: 0.020 mm / 20 µm
- Elongation: 150%
- Core / sleeve diameter: 76 mm
- Weight per roll: 16 kg
- Total weight per pallet (45 Rolls): 720 kg
- Optimum shipping units: 15 rolls, 30 rolls, 45 rolls
| color: | transparent |
|---|---|
| core diameter: | 76 mm |
| intended use: | Transportschutz Paletten |
| length: | 1570 m |
| material: | LDPE |
| size designation: | Maschinenstretchfolie |
| thickness: | 20 µ |
| thickness in mm: | 0,020 mm |
| uv: | < 3 month |
| width: | 500 mm |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
Login