| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 4 Stück |
€12.88*
|
(€10.82) | €12.88 * / piece |
| to 9 Stück |
€12.24*
|
(€10.29) | €12.24 * / piece |
| to 19 Stück |
€11.62*
|
(€9.77) | €11.62 * / piece |
| to 69 Stück |
€11.05*
|
(€9.28) | €11.05 * / piece |
| to 209 Stück |
€9.94*
|
(€8.35) | €9.94 * / piece |
| from 210 Stück |
€8.94*
|
(€7.51) | €8.94 * / piece |
Available, delivery time: 1-3 days
Asbestos Big Bag, 90 x 90 x 110 cm, coated, with liner
SWL 1,500 kg
SF 5:1
PP uncoated with PE liner
Four lifting loops
Apron for tying
Closed bottom
1-sided asbestos imprint
Loop and seam colours may differ from the illustrations!
Bales of 70 pieces
210 pieces/pallet
Safety instruction:
The Big Bags are made from PP (polypropylene) and are UV-resistant to a limited extent. Prolonged outdoor use can affect their technical properties, such as load-bearing capacity. Therefore, avoid extended exposure to UV radiation. Please ensure compliance with health and safety guidelines, as the load capacity of the Big Bags may be reduced due to weather effects!
| bottom: | closed |
|---|---|
| liner: | yes |
| loops: | 4 lifting loops |
| opening: | apron |
| capacity: | ca. 890 Liter |
| coating: | coated |
| height: | 110 cm |
| intended use: | Asbest |
| length: | 90 cm |
| load capacity: | SWL 1.500 kg |
| material: | PP |
| safety factor: | SF 5:1 |
| uv: | 150 KLY |
| width: | 90 cm |
WARNING! Do not pull over the head. Improper use can lead to suffocation. Not suitable for children under 36 months. Keep away from children.
Login