| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 2 cartons |
€138.46*
|
(€116.35) | €173.08 * / 1000 piece |
| to 4 cartons |
€134.26*
|
(€112.82) | €167.82 * / 1000 piece |
| to 7 cartons |
€130.06*
|
(€109.30) | €162.58 * / 1000 piece |
| from 8 cartons |
€117.48*
|
(€98.72) | €146.85 * / 1000 piece |
Available, delivery time: 1-3 days
Bubble Wrap Bags, 160 x 240 + 50 mm, Antistatic, with Self-Adhesive Closure
Bubble wrap bags are used for packaging sensitive goods to protect them from impacts and mechanical damage.
Such goods include electronic components and devices, which are highly sensitive to electrostatic discharge. Friction between the film and the product can generate electrostatic charges, creating electrical voltage.
To prevent this voltage from damaging your product, our antistatic bubble wrap film is treated with a special antistatic agent. This reduces the surface resistance of the film, allowing electrostatic charges to dissipate at an early stage.
An additional advantage is that it minimizes static build-up between the film and the user, preventing the bubble wrap from sticking to your fingers.
| circumference: | 320 mm |
|---|---|
| color: | rose |
| diameter: | 101,91 mm |
| intended use: | Schutz zerbrechlicher Waren |
| length: | 240 mm |
| material: | LDPE antistatisch |
| quality: | Extra stark |
| seal: | Klebeverschluss |
| size designation: | ca. DIN C5 |
| thickness: | 80 µ |
| thickness in mm: | 0,080 mm |
| width: | 160 mm |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
Login