| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 2 Rollen |
€201.85*
|
(€169.62) | €0.67 * / square meter |
| to 4 Rollen |
€195.96*
|
(€164.67) | €0.65 * / square meter |
| to 9 Rollen |
€192.03*
|
(€161.37) | €0.64 * / square meter |
| from 10 Rollen |
€188.10*
|
(€158.07) | €0.63 * / square meter |
Available, delivery time: 1-3 days
AGRIplus Silage Film, 200 my
Ultimative professional silage film with a film thickness of 200 my
Dimensions: 6 x 50 m = 300 sqm
We Guarantee You:
- The highest gas impermeability
- The highest tear resistance
- The highest puncture resistance
- The highest UV resistance
Silage Film from a Professional Film Manufacturer
Our dm silage film is made from polyethylene (LDPE) using a high-quality coextrusion process. It is highly resistant to many external influences and is UV-resistant for at least 12 months. It is mainly used in the agricultural sector and offers optimum protection for maize or grass silage in bunker silos.
It forms an effective oxygen barrier and therefore preserves the stored feed for many months. The film also protects against weather conditions and other external influences such as wild animals. The dm silage film can be perfectly combined with our underlay film (suction film) and the side wall film for silo walls. You can also find all associated silage film products in our shop.
| color: | black/white |
|---|---|
| core diameter: | 76 mm |
| dart drop: | 350 g |
| intended use: | Silofolie |
| length: | 50 m |
| manufacturing: | coex, mehrlagig |
| material: | LDPE, Metallocen |
| thickness: | 200 µ |
| thickness in mm: | 0,200 mm |
| uv: | > 1 Jahr |
| width: | 6 m |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
Suggestions