| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 2 Rollen |
€68.72*
|
(€57.75) | €0.69 * / square meter |
| to 4 Rollen |
€67.68*
|
(€56.87) | €0.68 * / square meter |
| to 9 Rollen |
€65.71*
|
(€55.22) | €0.66 * / square meter |
| from 10 Rollen |
€64.40*
|
(€54.12) | €0.64 * / square meter |
Available, delivery time: 1-3 days
DLG-Tested Silage Film, White
DLG-tested silage film with a film thickness of 150 my
Dimensions: 4 x 25 m = 100 sqm
Silage Film from a Professional Film Manufacturer
This silage film has been tested by the German Agricultural Society and awarded the DLG Quality Seal. It is manufactured from polyethylene (LDPE) using a high-quality coextrusion process. The film is highly resistant to a wide range of external influences and is UV-resistant for at least 12 months. It is primarily used in the agricultural sector, where it provides reliable protection for maize or grass silage in bunker silos.
The film forms an effective oxygen barrier and preserves the stored feed for many months. It also protects against weather conditions and other external influences such as wild animals. The DLG-tested silage film can be ideally combined with our underlay film (suction film) and side wall film for silo walls. All associated silage film products are available in our shop.
| color: | white/white |
|---|---|
| core diameter: | 76 mm |
| dart drop: | 450 g |
| intended use: | Silofolie |
| length: | 25 m |
| manufacturing: | coex, mehrlagig |
| material: | LDPE, Metallocen |
| thickness: | 150 µ |
| thickness in mm: | 0,150 mm |
| uv: | > 1 Jahr |
| width: | 4 m |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
Login